logo

Schlüter®-BARA-RT /-RTC

Zastosowanie i funkcje

Schlüter-BARA-RT/-RTC to profile brzegowe w kształcie litery T do okładzin balkonowych i tarasowych. Można je stosować w konstrukcjach: płyt układanych na podsypce żwirowej, płyt samonośnych układanych na podporach jak również w systemie płytek klejonych.

W przypadku układania płyt samonośnych na plackach zaprawy lub na podkładzie ze żwiru/grysu należy umieścić trapezoidalnie perforowane ramię mocujące Schlüter- -BARA-RT w obszarze brzegowym maty drenażowej Schlüter-TROBA lub Schlüter- -TROBA-PLUS, a następnie odpowiednio je wypoziomować. Pionowe ramię zakończeniowe służy jako osłona obszaru brzegowego całej konstrukcji balkonu/tarasu i umożliwia wypływanie wody z warstwy drenażowej.

Schlüter-BARA-RTC to profil zakończeniowy w kształcie niesymetrycznej litery T z jedną krawędzią o stałej wysokości 20 mm, a drugą o zmiennej wysokości od 20 do 100 mm, ze specjalnie ukształtowanym kapinosem. Krawędź o wysokości 20 mm dedykowana jest to płytek i płyt wielkoformatowych o grubości do 20 mm.

Schlüter-BARA-RT to profil zakończeniowy w kształcie niesymetrycznej litery T z perforowanym trapezoidalnie ramieniem mocującym. Pionowo usytuowana w stosunku do ramienia mocującego krawędź, jest niesymetryczna i posiada różne wymiarach. Kombinacje wysokości profilu od 9 do 65 mm pozwalają na wykonywanie różnych zakończeń krawędzi.

Profil można zastosować w zespoleniu z okładziną z płytek. Trapezoidalnie perforowane ramię profilu zakończeniowego BARA-RT należy zatopić całą powierzchnią w kleju i połączyć profil z uszczelnieniem zespolonym.

Podczas wykonywania jastrychu można też zatopić w nim BARA-RT całą powierzchnią trapezoidalnie perforowanego ramienia, przy czym powierzchnię jastrychu należy odpowiednio zlicować z górną krawędzią profilu. Między uszczelnieniem i jastrychem należy ułożyć luźno matę TROBA-PLUS jako drenaż powierzchniowy, aby umożliwić wypływanie wody z warstwy jastrychu. W przypadku montażu maty Schlüter- -DITRA należy przewidzieć dla niej miejsce układając jastrych poniżej 3 mm od górnej krawądzi profilu.

Profil stanowi estetyczne zakończenie balkonu/tarasu, chroniąc jednocześnie krawędzie płytek oraz nieosłonięte brzegi jastrychu.

Wskazówka: dostępny jest ustawiany na odpowiednią wysokość profil zakrywający Schlüter-BARA-RHA wykonany z jednolicie powlekanego aluminium, będący jednocześnie przedłużeniem innych profili. Jest on nasadzany na profil BARA-RT i służy do maskowania nieosłoniętych obszarów brzegowych na balkonach i tarasach tworząc jednocześnie estetyczne zakończenie krawędzi.


Schlüter®-BARA-RT /-RTC

Obróbka

  • Obróbka profili BARA-RT przy układaniu samonośnych elementów płytowych na podsypce ze żwiru/grysu (rys. 1)
  1. BARA-RT należy dobrać odpowiednio do wysokości krawędzi, która ma zostać osłonięta. Jako akcesoria uzupełniające dostępne są prefabrykowane kształtki narożnikowe. Profile układamy na styk, ale z zachowaniem ok. 5-milimetrowego odstępu między nimi, zakrywając go systemowymi łącznikami montowanymi na klej montażowy Schlüter-KERDI-FIX.
  2. Trapezoidalnie perforowane ramię mocujące profilu Schlüter-BARA-RT należy ułożyć na położonej wcześniej macie drenażowej Schlüter-TROBA-PLUS mocując punktowo warstwą cienkowarstwowej zaprawy klejowej i w razie potrzeby wyrównać pod względem spadku i wysokości. W przypadku układania na żwirze (żwir na macie drenażowej Schlüter-TROBA) należy zamocować BARA-RT do maty drenażowej w sposób punktowy za pomocą zaprawy.
  3. W przypadku wykorzystania BARA-RT (rys. 1) w charakterze profilu ograniczającego, należy warstwę żwiru tak ułożyć poniżej górnej krawędzi profilu, aby uformować miejsce na płytę/płytkę. Następnie należy ułożyć luzem okładzinę z płyt na wyrównanym podłożu ze żwiru.

 

  • Obróbka profili BARA-RT / BARA-RTC przy układaniu samonośnych elementów płytowych na plackach zaprawy (rys. 2 i 3)

3.2 W przypadku układania na macie drenażowej TROBA-PLUS z użyciem pierścieni szalunkowych do zapraw cienkowarstwowych (rys. 2) Schlüter-TROBA-STELZ-DR, profil zakończeniowy BARA-RT /BARA-RTC zakrywa nieosłonięty brzeg konstrukcji okładziny. Zewnętrzne placki z zaprawy cienkowarstwowej są umieszczane na trapezoidalnie perforowanym ramieniu mocującym BARA-RT / BARA-RTC. Następnie na plackach z zaprawy należy ułożyć samonośne elementy płytowe.

3.3 W przypadku stosowania pierścieni szalunkowych Schlüter-TROBA-STELZ-MR (rys. 3) ramię mocujące profilu BARA-RT / BARA-RTC należy umocować w placku zaprawy. Profil zakończeniowy maskuje nieosłonięty brzeg konstrukcji okładziny. Następnie na pierścieniach szalunkowych wypełnionych zaprawą/ klejem należy ułożyć samonośne elementy płytowe.

Wskazówka: aby umożliwić swobodne odwadnianie konstrukcji okładziny w obszarze brzegowym, należy upewnić się, że zapewniona jest wystarczająco duża przestrzeń na odpływ wody.

 

  • Obróbka profili BARA-RT (rys. 4 i 5) przy płytkach układanych na zaprawie klejowej.
  1. BARA-RT należy dobrać odpowiednio do wysokości krawędzi, która ma zostać osłonięta. Jako akcesoria uzupełniające dostępne są prefabrykowane kształtki narożnikowe. Profile układamy na styk, ale z zachowaniem ok. 5-milimetrowego odstępu między nimi, zakrywając go systemowymi łącznikami montowanymi na klej montażowy Schlüter-KERDI-FIX.
  2. Trapezoidalnie perforowane ramię mocujące profilu Schlüter-BARA-RT należy osadzić na krawędzi jastrychu (rys. 4) lub na położonej wcześniej macie drenażowej Schlüter-DITRA-DRAIN (rys. 5) w warstwie kontaktowej z zaprawy cienkowarstwowej i całkowicie zaszpachlować.
  3. W przypadku stosowania maty DITRA należy dosunąć ją na styk do ramienia mocującego profilu. Połączenie z profilem wykonuje się za pomocą taśmy uszczelniającej Schlüter-KERDI-KEBA. Taśma uszczelniająca musi nachodzić co najmniej 5 cm na matę DITRA i dochodzić do zagiętej krawędzi BARA-RT. Należy ją przykleić za pomocą kleju uszczelniającego Schlüter-KERDI-COLL-L lub kleju montażowego KERDI-FIX.
  4. Położyć płytki z zachowaniem odpowiedniego odstępu od ramienia zakończeniowego i elastycznie je zaspoinować.

 

  • Obróbka profili BARA-RT w jastrychu. (rys. 6)
  1. BARA-RT należy zamocować w obszarze brzegowym na odpowiedniej wysokości na warstwie zaprawy jastrychowej, odpowiednio wyrównując.
  2. Przy układaniu warstwy jastrychowej, będącej warstwą rozkładającą obciążenia należy tak zamocować profil BARA-RT, aby zostawić miejsce na okładzinę z płyt/płytek. Biorąc pod uwagę wklejenie uszczelnienia zespolonego w postaci maty DITRA, należy zatrzeć jastrych 3 mm poniżej górnej krawędzi profilu. 

Wskazówka: na warstwie uszczelnienia należy luźno ułożyć matę TROBA-PLUS jako drenaż powierzchniowy.
 


Schlüter®-BARA-RT /-RTC

Materiał

Profile są dostępne w następujących wersjach materiałowych:

  • AC = aluminium barwnie powlekane

Właściwości materiału i obszary zastosowań:
BARA-RT i BARA-RTC są wykonane z barwnie powlekanego aluminium. Powłoka profilu aluminiowego ma trwały kolor oraz jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Powierzchnie licowe należy chronić przed ścieraniem. Nie należy dopuszczać do gromadzenia się wody w zaprawie cienkowarstwowej, w której osadzany jest BARA-RT lub BARA- -RTC (klejenie na całej powierzchni), ponieważ woda o silnie zasadowym odczynie powoduje uszkodzenie aluminium. W przypadku szczególnych zastosowań należy potwierdzić możliwość zastosowania BARA-RT i BARA-RTC z uwzględnieniem oczekiwanych oddziaływań chemicznych lub mechanicznych.


Schlüter®-BARA-RT /-RTC

Wskazówki

BARA-RT i BARA-RTC nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych lub pielęgnacyjnych. Powlekana powierzchnia profilu aluminiowego trwale zachowuje kolor. Uszkodzenia powierzchni licowych usuwa się przez ich polakierowanie.


Schlüter®-BARA-RT /-RTC

Produkty


Schlüter-BARA-RT

* Do nr art. dodać kolor (np. RT 12/16 SB).

Kolory:
BW = biel brylantowa, RAL 9003
GM = szary metaliczny, RAL 9006
HB = jasnobeżowy, RAL 1019
PG = szary pastelowy, urządzenia sanitarne „manhattan“
RB = brąz sarni, RAL 8003
SB = czarnobrązowy, RAL 8019
AG = antracytowo szary


** Do nr art. dodać kolor (np. RT 20/50 GM).

Kolory:
GM = szary metaliczny, RAL 9006
PG = szary pastelowy, urządzenia sanitarne „manhattan“
AG = antracytowo szary
 

Nowy kolor: antracytowo szary (AG)

Przy zamawianiu należy dodać nr. z nowym kolorem, np. RT 9/60 AG.


Schlüter-BARA-RT/E


Schlüter-BARA-RT/V


Schlüter®-BARA-RTC

Schlüter-BARA-RTC jest profilem brzegowym w kształcie teownika z barwnie lakierowanego aluminium, służącym do przykrycia otwartych brzegów balkonów i tarasów. Idealnie nadaje się do układania płytek o grubości 20 mm w połączeniu z podporami do płytek z serii Schlüter-TROBA. Górne ramię chroni krawędź płytek, podczas gdy dolne ramię zakrywa podporę i służy jako kapinos.

Schlüter®-BARA-RTC

Do numeru artykułu dodać kolor (np. V / RTC 20/20 BW)
* Kolory: AG - BW - GM - PG - SB


Schlüter®-BARA-RTC/E 90°


Schlüter®-BARA-RTC/V


Schlüter®-BARA-RT /-RTC

Pobierz


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Kod kolorystyczny Schlüter®
Kod kolorystyczny Schlüter®

Od "delikatna morela" po "ceglano czerwony" - tutaj znajdziesz wszelkie kolory

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki  


Profile Schlüter® z perforacją radialną
Profile Schlüter® z perforacją radialną