Zastosowanie i funkcja
Schlüter-SCHIENE jest specjalnym profilem ochronnym i dekoracyjnym zakańczającym brzegi okładzin z płytek ceramicznych, nadającym się także do wbudowania z innymi materiałami wykładzinowymi lub do innego rodzaju zastosowań.
Wśród innych zastosowań wymienić można m.in. połączenia posadzek wykonanych z różnych materiałów (np. pomiędzy płytkami a tekstylną wykładziną podłogową), wykończenia cokołów, ochronę krawędzi dylatacji, dokładne i dekoracyjne zakończenia zewnętrznych narożników ścian oraz krawędzi stopni schodów, jak również krawędzie wszelkich powierzchni lub pól wykonanych z takich materiałów, jak tekstylne wykładziny podłogowe, parkiet, panele laminowane, kamień naturalny lub posadzki z żywic reaktywnych.
Dzięki wyjątkowemu kątowi nachylenia profilu wynoszącemu 87° oraz specjalnym grubościom materiału występujące obciążenia są przenoszone na okładzinę i podłoże. W ten sposób brzegi posadzki otrzymują skuteczną ochronę przed uszkodzeniami. Dzięki ogranicznikowi spoiny, który uformowany jest w profilach o wysokości od 6 mm (w przypadku SCHIENE-EB od wysokości 8 mm), powstaje zdefiniowanej szerokości spoina przy płytce. SCHIENE-E / -EB nie ma ogranicznika spoiny. SCHIENE, niezależnie od materiału, jest oferowany także w wersji z odpowiednimi nacięciami (symbol „R”), dzięki którym możliwe jest układanie profilu wzdłuż krzywizn.
- Profil do stosowania na ścianach i podłogach
Schlüter-SCHIENE-M są profilami z mosiądzu. Nie da się uniknąć lekkich śladów obróbki na ich powierzchniach licowych. Nadają się one do przejęcia wysokich mechanicznych obciążeń, np. jako ochrona krawędzi szczelin dylatacyjnych w posadzkach przemysłowych po których odbywa się ruch. Mosiądz jest w dużym stopniu odporny na chemikalia, na których działanie będzie narażona np. posadzka z płytek ceramicznych.
Kontakt z powietrzem powoduje tworzenie się utlenionej warstwy na widocznych powierzchniach profili z mosiądzu, przez co ich powierzchnia staje się ciemniejsza. Oddziaływanie wilgoci lub agresywnych substancji może prowadzić do silnego utleniania i tworzenia się przebarwień na powierzchni.
Schlüter-SCHIENE-A są profilami z aluminium. Nie da się uniknąć lekkich śladów obróbki na ich powierzchniach licowych. Należy sprawdzić możliwość ich stosowania przy oczekiwanych oddziaływaniach chemicznych. Aluminium jest wrażliwe na media alkaliczne. Materiały cementowe w połączeniu z wilgocią mają właściwości zasadowe i mogą prowadzić – w zależności od stężenia i czasu oddziaływania – do korozji aluminium (powstawania wodorotlenku glinowego). Z tego powodu należy natychmiast usunąć zaprawę lub materiał spoinowy z powierzchni licowej i nie należy zakrywać świeżo ułożonych powierzchni folią. Profil należy w całości osadzić w warstwie kontaktowej, żeby nie powstawały wolne przestrzenie, w których może zbierać się woda o odczynie zasadowym. W przypadku podwyższonych wymagań estetycznych oferowane są profile SCHIENE-AE wzgl. EB z wykonanymi dodatkowo wysokiej jakości powierzchniami.
Schlüter-SCHIENE-AE z anodowanego aluminium ma uszlachetnioną w procesie anodowania powierzchnię, która pod wpływem zwykłych oddziaływań środowiskowych nie ulega zmianom. Powierzchnia licowa może zostać uszkodzona przez agresywne substancje lub ścieranie. Oddziaływanie kleju do płytek, zaprawy lub materiału spoinowego może uszkodzić powierzchnię, dlatego też należy natychmiast usuwać zabrudzenia. Pozostałe właściwości – analogicznie jak profile aluminiowe.
Schlüter-SCHIENE-E formowany jest z blach ze stali nierdzewnej V2A (materiał 1.4301) lub V4A (materiał 1.4404). Struktura profilu różni się nieznacznie od wersji w wykonaniach z mosiądzu i aluminium. SCHIENE-E przenosi wysokie obciążenia mechaniczne i nadaje się szczególnie do obszarów zastosowań, w których wymagana jest odporność na chemikalia i kwasy, np. w przemyśle spożywczym, w browarach, mleczarniach, kuchniach przemysłowych i szpitalach, a także w budownictwie indywidualnym.
W zależności od spodziewanych obciążeń można wybierać pomiędzy stalą stopową1.4301 lub 1.4404. W przypadku silniejszych obciążeń, np. w basenach pływackich (z wodą słodką) zalecamy stosowanie stali 1.4404. Również stal nierdzewna jakości 1. 4404 nie jest odporna na wszystkie oddziaływania chemiczne. Substancje takie, jak kwas solny lub fluorowodorowy lub pewne koncentraty chloru czy soli mogą powodować uszkodzenia. Dotyczy to w pewnych przypadkach także basenów pływackich z wodą słoną. Dlatego też należy wcześniej sprawdzić możliwość występowania szczególnych oddziaływań.
- Profile do zastosowań na ścianach
Wskazówka:
w przypadku stosowania w obszarze ściany zachęcamy do korzystania z naszych profili Schlüter-JOLLY, które są dostępne w poszczególnych materiałach i kolorach. Prostokątna geometria profilu umożliwia estetyczne zakańczanie okładzin z płytek. Dodatkowo kształtki narożne i specjalne połączenia na wtyk pozwalają na wykonanie estetycznych i dekoracyjnych narożników. (patrz karta techniczna 2.3)
Schlüter-SCHIENE-MC (mosiądz chromowany) nadaje się w szczególności do narożników ścian i zakończeń, na przykład dopasowany do chromowanych armatur w łazienkach. Widoczne powierzchnie należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem. Należy natychmiast usunąć resztki zaprawy i materiału spoinowego.
Schlüter-SCHIENE-AC (aluminium barwnie powlekane): aluminium jest poddawane odpowiedniej obróbce wstępnej, a następnie powlekane lakierem proszkowym. Powłoka zachowuje kolor oraz jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Widoczne krawędzie należy chronić przed ścieraniem i zarysowaniem.
W przypadku Schlüter-SCHIENE-TS (aluminium powłoka strukturalna) mamy do czynienia z powierzchnią licową o naturalnym charakterze (dalsze właściwości – patrz Schlüter-SCHIENE-AC).
Schlüter-SCHIENE-ACG / -ACGB / -AT / -ATG / -ATGB / -AK / -AKG / -AKGB / -AM / -AMG / -AMGB / - ABGB / -AGSG / -AGRB (aluminium anodowane): aluminium z uszlachetnioną przez anodowanie powierzchnią jest trwałe w normalnych warunkach. Widoczne powierzchnie należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem. Aluminium jest wrażliwe na działanie środków zasadowych. Materiały cementowe w połączeniu z wilgocią mają właściwości zasadowe i mogą prowadzić – w zależności od stężenia i czasu oddziaływania – do korozji aluminium (powstawania wodorotlenku glinowego). Z tego powodu należy natychmiast usunąć zaprawę lub materiał spoinowy z powierzchni licowej i nie należy zakrywać świeżo ułożonych powierzchni folią. Profil należy w całości osadzić w warstwie kontaktowej, żeby nie powstawały wolne przestrzenie, w których może zbierać się woda o odczynie zasadowym.