Materiał
Schlüter-QUADEC dostępne są w następujących wersjach materiałowych:
V2A materiał nr 1.4301 = AISI 304
V4A materiał nr 1.4404 = AISI 316L
- EB = stal nierdzewna szczotkowana
- EP = stal nierdzewna polerowana
- MC = mosiądz chromowany
- AE = alumin. anodowane naturalne matowe
- AT = alumin. anodowane tytan matowy
- ACG = alumin. anodowane chrom połysk
- ACGB = alumin. anodowane chrom szczotkowany
- ATG = alumin. anodowane tytan połysk
- ATGB = alumin. anodowane tytan szczotkowany
- AEX = naturalne alumin. anodowane szlifowane krzyżowo
- AMX = alumin. anodowane mosiężne szlifowane krzyżowo
- ATX = alumin. anodowane tytanowe szlifowane krzyżowo
- AQGX = alumin. anodowane kwarcowoszare szlifowane krzyżowo
- TS = aluminium powlekane strukturalnie
- AC = aluminium lakierowane
- C/A = MyDesign by Schlüter-Systems*
- PQ = kolorowe PVC
Właściwości materiału i obszary zastosowań:
Schlüter-QUADEC produkowane są z różnych materiałów i z różnymi powierzchniami licowymi.
Możliwość stosowania profilu powinna w danym przypadku zostać dostosowana do rodzaju oczekiwanych chemicznych lub mechanicznych obciążeń.
Poniżej podane są jedynie niektóre ogólne wskazówki.
Schlüter-QUADEC-MC (mosiądz chromowany) nadaje się szczególnie do narożników ścian lub zakończeń, np. dopasowanych do chromowanych armatur łazienkowych. Powierzchnię licową profili należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem. Resztki zaprawy lub materiału spoinowego należy natychmiast usuwać.
Schlüter-QUADEC-E formowany jest z blach ze stali nierdzewnej V2A (materiał 1.4301) lub V4A (materiał 1.4404). Schlüter-QUADEC-E jest wysoko odporny na obciążenia i nadaje się w szczególności do obszarów zastosowań, w których należy zapewnić odporność na chemikalia i kwasy, np. w przemyśle spożywczym, w browarach, mleczarniach, kuchniach przemysłowych i szpitalach, jak również w domach prywatnych. W zależności od spodziewanych obciążeń można wybierać pomiędzy materiałem 1.4301 lub 1.4404. W przypadku agresywnych oddziaływań np. w pływalniach (woda słodka) zalecamy stosowanie stali V4A.
Również stal nierdzewna jakości 1.4404. nie jest odporna na wszystkie chemiczne oddziaływania, np. kwasu solnego lub fluorowodorowego lub pewnych roztworów chloru lub soli.
Dotyczy to także w szczególnych przypadkach basenów z wodą solankową lub morską. Dlatego też należy wcześniej sprawdzić możliwość występowania szczególnych oddziaływań.
Schlüter-QUADEC-AE/ -ACG/ -ACGB/ -AEX/ -AMX/ -ATX/ -AQGX/ -AT/ -ATG/ -ATGB (aluminium anodowane): profil aluminiowy posiada uszlachetnioną w procesie anodowania powierzchnię licową, która w normalnych warunkach użytkowych nie ulega zmianie.
Powierzchnię profilu należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem. Aluminium nie jest odporne na środki zasadowe. Materiały cementowe w połączeniu z wilgocią mają właściwości zasadowe i mogą prowadzić – w zależności od stężenia i czasu oddziaływania – do korozji aluminium (powstawania wodorotlenku glinowego). Z tego powodu należy zaprawę i materiał spoinowy natychmiast usunąć z powierzchni licowej, a świeżo wykonanych powierzchni z płytek ceramicznych nie należy przykrywać folią. Profil należy na całej powierzchni zatopić w warstwie kontaktowej, aby nie powstawały komory, w których może gromadzić się woda.
Schlüter-QUADEC-PQ (barwne PVC) jest wykonany z barwionego twardego PVC i odporny na zagięcia czy zadrapania. Materiał jest odporny na promieniowanie UV, jednak stosowany na zewnątrz nie jest trwały kolorystycznie. Nie zalecany jest jako zakończenia narożników lub okładzin narażonych na duże obciążenia mechaniczne, np. krawędzie stopni lub zakończenia podłóg.
Schlüter-QUADEC-AC (aluminium barwnie lakierowane): aluminium jest odpowiednio poddawane obróbce wstępnej, a następnie powlekane proszkowo lakierem. Powłoka jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Widoczne krawędzie należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem. W przypadku QUADEC-TS (aluminium powlekane strukturalnie) mamy do czynienia z powierzchniami o naturalnym charakterze (pozostałe właściwości jak w przypadku QUADEC-AC).
Wskazówka: ze względu na różnice w technologiach wytwarzania nie można wykluczyć różnic w kolorystyce między profilami a narożnikami do nich.