Materiał
Obudowy wpustów wykonane są, w zależności od typu, z wysoce odpornego na uderzenia polipropylenu (PP) lub z tworzywa ABS (kopolimer akrylonitrylu z butadienem i styrenem). Nasadka cienkowarstwowa wykonana jest z tworzywa ABS (kopolimer akrylonitrylu z butadienem i styrenem) z kołnierzem, którego powierzchnia pokryta jest włókniną.
Manszeta uszczelniająca Schlüter®- KERDI jest przekrywającym rysy izolacyjnym materiałem z miękkiego polietylenu (PE), pokrytego obustronnie specjalną włókniną, służącym do lepszego połączenia z klejem. Służy ona do pewnego przyłączenia nasadki do zapraw cienkowarstwowych do uszczelnienia zespolonego w obszarze podłogi. W ten sposób w połączeniu z systemem uszczelniającym Schlüter®- -KERDI, Schlüter®-DITRA, Schlüter®- -DITRA-HEAT, Schlüter®-KERDI-BOARD, jak również Schlüter®-KERDI-SHOWER i należącymi do systemu klejami uszczelniającymi Schlüter-KERDI-COLL-L wzgl. Schlüter-KERDI-FIX powstają sprawdzone uszczelnienia zespolone z przyłączonymi odwodnieniami. Schlüter®-KERDI-DRAIN jest elementem systemu spełniającym wymagania obowiązującej w Niemczech normy dotyczącej uszczelnień DIN 18534 i posiada - w połączeniu ze wspomnianymi wyżej systemami Schlüter - abP (niemieckie ogólne świadectwo kontroli nadzoru budowlanego). Klasy obciążenia wilgocią zgodnie z abP można znaleźć w odpowiednich prospektach produktów. Schlüter®-KERDI-DRAIN jest zgodnie z ETAG 022 (uszczelnienia w zespoleniu) elementem systemu z europejskim dopuszczeniem do stosowania (ETA = European Technical Assessment). Sprawdzane wraz KERDI-DRAIN wspomniane powyżej produkty Schlüter oznaczone są znakiem CE. Kratka oferowana jest ze stali nierdzewnej V2A (stal stopowa 1.4301 = AISI 304) i ze stali nierdzewnej V4A (stal stopowa 1.4404 = AISI 316L).
Właściwości materiałowe i obszary zastosowań:
Obudowy wpustów, nakładki cienkowarstwowe oraz pokrywy zaklasyfikowane są według normy DIN EN 1253 „Wpusty w budynkach“ do grupy K3. Są to powierzchnie nie poddawane ruchowi kołowemu, np. pomieszczenia sanitarne w mieszkaniach, domach starców, hotelach, szkołach, szeregowych umywalniach i natryskach, na tarasach, loggiach i balkonach.
Wpusty podłogowe wbudowywane w miejscach zagrożonych wpływami mrozu nie mogą być wyposażone w syfon brodzikowy. W przypadku gdy konieczne jest zastosowanie tego rodzaju wpustu, należy umieścić oddzielny syfon brodzikowy w miejscu w którym nie może on zamarznąć, np. wewnątrz budynku.
Poziomy wpust podłogowy zestawu wpustu podłogowego KD BH 50 GV posiada jeden dopływ i jeden odpływ. Dopływ wyposażony jest fabrycznie w kołpak, który zdejmuje się np. w przypadku przyłączenia do umywalki, aby zapewnić stałe dopełnianie syfonu brodzikowego wodą.
Kratki ze stali nierdzewnej 1.4301 (Y2A), lub 1.4404 (V4A) znajdują szczególne zastosowanie, gdzie obok wysokich obciążeń mechanicznych występują duże obciążenia chemiczne wywołane np. przez środowisko alkaliczne, środki czyszczące, czy sole. W zależności od oczekiwanych obciążeń można wybierać między stalą stopową 1.4301 lub 1.4404. W przypadku agresywnych oddziaływań, np. w basenach pływackich (z wodą słodką) zalecamy stosowanie 1.4404. Również stal nierdzewna nie jest odporna na wszystkie oddziaływania chemiczne, np. kwas siarkowy lub fluorowodorowy albo pewne roztwory chloru lub soli. Dotyczy to także w szczególnych przypadkach basenów z wodą solankową lub morską. Dlatego też należy wcześniej sprawdzić możliwość występowania szczególnych oddziaływań.