Obróbka
- Podłoże musi być wolne od elementów zmniejszających przyczepność, odpowiednio nośne i płaskie. Ewentualne działania wyrównujące należy wykonać przed ułożeniem DITRA-HEAT.
- Wybór kleju do obróbki płyty DITRA-HEAT zależy od rodzaju podłoża. Klej musi mieć przyczepność do podłoża i mechanicznie łączyć się z włókniną nośną DITRA-HEAT. Do większości podłoży można stosować hydraulicznie wiążącą zaprawę cienkowarstwową. W tym celu zaleca się stosowanie zaprawy cienkowarstwowej o odpowiedniej konsystencji. W razie potrzeby należy sprawdzić wzajemną niekompatybilność materiałów. W przypadku stosowania materiałów okładzinowych o długości boku ≥ 30 cm zalecamy stosowanie szybkowiążącego kleju do płytek z krystalicznym wiązaniem wody, zapewniającego szybkie nabieranie wytrzymałości i wysychanie zaprawy.
- Odpowiednią zaprawę cienkowarstwową nakłada się na podłoże za pomocą pacy zębatej (6 x 6 mm). Aby uzyskać lepszą przyczepność początkową podczas klejenia w obszarze ściany, zalecamy nałożenie warstwy kontaktowej na tylną powierzchnię DITRA-HEAT.
- Wcześniej docięte na wymiar maty DITRA-HEAT osadza się na całej powierzchni wraz z włókniną nośną w nałożonym kleju i natychmiast dociska do kleju za pomocą pacy lub rolki dociskowej, pracując w jednym kierunku. Należy zwracać uwagę na czas otwarcia kleju. Przy układaniu maty DITRA-HEAT z rolki należy starannie ustawić i lekko naciągnąć matę już podczas układania, aby materiał idealnie przylegał do podłoża. Siatka do przycinania Easycut redukuje siły ścinające do minimum. Do zastosowań na ścianach ze względu na łatwiejszą obróbkę zaleca się używanie DITRA-HEAT w formie prostokątnych arkuszy. Pasma maty lub arkusze maty układane są do czoła na styk.
- Aby uniknąć uszkodzenia lub odklejenia położonej już maty DITRA-HEAT, zaleca się jej zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym np. poprzez ułożenie na niej desek tworzących prowizoryczne ciągi komunikacyjne (w szczególności w miejscu intensywnego ruchu transportowego).
- Obróbka elementów elektrycznych Schlüter-DITRA-HEAT-E
(przestrzegać opisu technicznego produktu 6.6)
Układanie przewodów grzewczych
6a. Podczas obróbki w obszarze podłogi bezpośrednio po naklejeniu maty oddzielającej DITRA-HEAT można przystąpić do układania w niej przewodów grzewczych wciskając je pomiędzy wypustki za pomocą pacy lub rolki dociskowej. W przypadku obróbki w obszarze ścian układanie przewodów grzewczych następuje po uzyskaniu odpowiedniego związania z podłożem (ścianą). Przewody grzewcze nie mogą się stykać lub krzyżować.
6b. W obszarze przyspawanej końcówki przewodu grzewczego należy przewidzieć odpowiednie zagłębienie.
Wskazówka: przed osadzeniem czujników w zaprawie cienkowarstwowej należy zmierzyć wartości rezystancji, np. za pomocą testera przewodów DITRA-HEAT-E-CT, i porównać je z wartościami podanymi w instrukcji obsługi regulatora.
7. Przejście od przewodu grzewczego do przewodu łączącego (tulei) jest oznaczone nadrukiem, jak pokazano na ilustracji. Dodatkowo na mufie znajduje się naklejka „Przejście/Connection“. Na dalszym odcinku przewodu przyłączeniowego naniesiony jest opis „ZIMNY/ COLD”. Ten przewód zimny (4 m) musi zostać poprowadzony bezpośrednio do puszki przyłączeniowej lub do regulatora. Zimny przewód można skracać do maks. 1,00 m przed mufą. Skracanie przewodu grzewczego jest niedopuszczalne.
Instalacja elektryczna może być wykonana wyłącznie przez uprawnionego elektryka (EN 60335-1).
Wskazówka: więcej informacji na temat instalacji czujników temperatury, przewodów grzewczych oraz instalacji i regulacji regulatora można znaleźć w instrukcji dołączonej do przewodu lub regulatora oraz w opisie technicznym produktu 6.6 Schlüter-DITRA-HEAT-E.
- Obróbka ceramicznych okładzin posadzki:
8. Po ułożeniu i kontroli przewodu grzewczego zgodnie z instrukcją montażu DITRA-HEAT-E można przystąpić do układania płytek metodą cienkowarstwową, stosując zaprawę klejową spełniającą wymagania określone dla tego typ prac. Zalecane jest szpachlowanie za jednym razem zarówno zagłębień maty oddzielającej gładką stroną kielni (przewód grzewczy i tuleje muszą być całkowicie zatopione w kleju), jak również przeczesanie ząbkami zaprawy cienkowarstwowej pod układane płytki. Głębokość ząbków szpachli musi być dostosowana do formatu płytek. W trakcie prac należy przestrzegać tak zwanego czasu otwarcia cienkowarstwowej zaprawy klejowej.
9. W przypadku dylatacji stanowiących ograniczenie powierzchni pól, krawędzi i przyłączeń należy przestrzegać wytycznych w niniejszym arkuszu danych technicznych.
Wskazówka: zaprawa cienkowarstwowa i materiał okładziny poddawane obróbce wraz z DITRA-HEAT muszą być odpowiednie do danego zastosowania i spełniać odnośne wymagania. Pierwsze nagrzewanie DITRA-HEAT-E może nastąpić najwcześniej po 7 dniach od wykonania konstrukcji posadzki.
- Obróbka nieceramicznych wykładzin posadzki:
na DITRA-HEAT/-DUO można nakładać nieceramiczne pokrycia posadzki, np. drewniany parkiet, winyl, wykładziny PCV itp. – zarówno pływające, łącznie z izolacją akustyczną, jak i trwale przyklejone. Nie wolno przekraczać maksymalnego oporu przewodności cieplnej całego pokrycia podłogowego łącznie z możliwą izolacją akustyczną Rlmax = 0,15 m² K/W; należy przestrzegać wytycznych producenta materiału posadzkowego.
W przypadku stosowania nieceramicznych wykładzin posadzki w połączeniu z DITRA-HEAT/-DUO zalecamy wcześniejsze uzyskanie porady technicznej od naszego przedstawiciela technicznego.
- Układanie maty DITRA-HEAT/-DUO, jak i przewodu grzewczego przebiega w sposób opisany powyżej.
- Na całą powierzchnię należy nałożyć niskoprężną masę wyrównującą i wygładzającą odpowiednią dla elektrycznego ogrzewania podłogowego, tak aby szczeliny między wypustkami, przewód grzewczy i tuleje były całkowicie wypełnione lub zamknięte.
- Należy zapewnić pokrycie przewodu grzewczego i wypustek masą wyrównującą/ wypełniającą wynoszącą co najmniej 5 mm. W celu lepszego rozprowadzenia i równiejszej powierzchni zalecamy zaplanowanie pokrycia co najmniej 8–10 mm. Zwiększone pokrycie służy również do przenoszenia obciążenia przy miękkich, górnych pokryciach podłogowych (np. wykładziny) oraz do równiejszego rozłożenia i rozprowadzenia ciepła.
- Po dostatecznym wyschnięciu masy wypełniającej można układać wykładzinę posadzki, zgodnie z instrukcją producenta.
Wskazówka:
- w przypadku cyfrowych regulatorów temperatury Schlüter-DITRA-HEAT-E należy wybrać ustawienie „Miękkie podłogi”, które ogranicza maksymalną temperaturę czujnika podłogowego do 28°C. Jeśli producent danej wykładziny posadzki podaje inne temperatury, należy je uwzględnić przy dokonywaniu ustawień.
- Uszczelnienie z Schlüter®-DITRA-HEAT
Przy starannym uszczelnieniu styków mat i połączeń z wbudowanymi i przylegającymi elementami budowlanymi DITRA-HEAT może tworzyć sprawdzone uszczelnienie zespolone w połączeniu z okładziną z płytek. Dla DITRA-HEAT wydano świadectwo abP (ogólne świadectwa kontroli nadzoru budowlanego) zgodnie z wymaganym w Niemczech dopuszczeniem oraz oznakowanie symbolem Ü. Klasa oddziaływania wilgotności zgodnie z abP: 0 – B0 oraz A. Dla Schlüter-DITRA-HEAT zgodnie z ETAG 022 (Uszczelnienia zespolone) wydano europejskie świadectwo (ETA = European Technical Assessment) oraz znak CE. Klasa oddziaływania wilgotności zgodnie z ETAG 022: A.
Do obszarów, w których wymagana jest zgodność z CE lub odpowiednio abP (ogólne świadectwa kontroli nadzoru budowlanego) należy stosować jedynie wypróbowane w systemie zaprawy cienkowarstwowe.
Pod podanym w prospekcie adresem chętnie udzielimy informacji na temat zapraw cienkowarstwowych i odpowiednich świadectw kontrolnych.
Schlüter-DITRA-HEAT chroni w ten sposób podłoże przed uszkodzeniami, które mogłaby spowodować przedostającą się wilgoć oraz inne szkodliwe substancje. Do łączenia mat obszary styku szpachluje się klejem uszczelniającym Schlüter-KERDI- -COLL-L, a następnie powierzchniowo naklejana jest taśma Schlüter-KERDI-KEBA o szerokości co najmniej 12,5 cm.
Do uszczelnienia połączeń podłogi ze ścianami taśma KERDI-KEBA na podłodze klejone jest na maty DITRA-HEAT, a w obszarze ściany bezpośrednio na podłoże w odpowiedniej szerokości. Zakładki poszczególnych odcinków taśmy powinny wynosić co najmniej 5 cm. Zastosowanie KERDI-KEBA umożliwia wykonanie prawidłowych przyłączeń do pionowych elementów budowlanych, np. do drzwi, okien lub brzegowych profili balkonowych z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych.
W tym celu najpierw nanosi się Schlüter- -KERDI-FIX na klejone powierzchnie elementów budowlanych. Pozostałą szerokość przykleja się na całej powierzchni DITRA-HEAT za pomocą KERDI-COLL-L.
Należy sprawdzić, czy Schlüter-KERDI-FIX nadaje się do stosowania z danym materiałem elementów budowlanych. Na istniejących dylatacjach i spoinach budowlanych należy rozciąć DITRA-HEAT i w miejscach styków nakleić Schlüter-KERDI-FLEX. Nie wolno prowadzić przewodów grzewczych ponad dylatacjami.
Analogicznie należy stosować Schlüter-KERDI-FLEX w elastycznych przyłączeniach brzegowych. Alternatywnie można stosować tutaj także KERDI-KEBA, jeżeli wykonana zostanie odpowiednia pętla.
Wskazówka do odwodnień podłogowych:
Schlüter-KERDI-DRAIN i Schlüter-KERDI-LINE to specjalne systemy odpływów punktowych i liniowych przeznaczone do łączenia z uszczelnieniami zespolonymi. Stosowanie manszet KERDI pozwala na szybkie i bezpieczne układanie Schlüter-DITRA-HEAT.
Regulator:
przewody grzewcze systemu DITRA-HEAT mogą być eksploatowane wyłącznie ze sterownikami DITRA-HEAT-E.