logo

Schlüter®-DILEX-KSBT

Zastosowanie i funkcje

Schlüter-DILEX-KSBT jest niewymagają­cym konserwacji profilem dylatacyjnym stosowanym do okładzin z płytek ceramicznych i z kamienia naturalnego. Schlüter-DILEX-KSBT przerywa drogę fal dźwiękowych w posadzce i redukuje przenoszenie się dźwięków wywołanych krokami i roznoszących się w materiale, np. na podestach schodów.

W przypadku gdyby odkształcenia przy zamkniętej strefie dylatacyjnej nie były odpowiednio przejmowane, możliwe jest rozcięcie mostka łączącego we wkładce dylatacyjnej. Wtedy profil przenosi odkształcenia w dylatacji do ± 5 mm przy wkładce o szerokości 20 mm, oraz do ±10 mm przy wkładce o szerokości 30 mm.

Profil ten użyty może być w okładzinach podłogowych, ale również celem zacho­wania jednakowego wyglądu w okładzinach ściennych. Dostosowany jest on również do użycia w połączeniu z płytami gipsowo-kartonowymi na powierzchniach ścian lub sufitów lub bezpośrednio w tynku lub jastrychu.

Wyposażone w trapezoidalne otwory ramiona mocujące wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium i połączone ze sobą miękką wkładką dylatacyjną o szerokości 20 lub 30 mm, wykonaną z termoplastycznego elastomeru. W przy­padku mechanicznego uszkodzenia możliwa jest wymiana samej wkładki dylatacyjnej.

Metalowe ramiona mocujące skutecznie chronią przylegające do nich krawędzie okładziny, Szeroka strefa przejmująca odkształcenia powoduje konieczność zmniejszenia dopuszczalnego nacisku przy bezpośrednim punktowym obciążaniu wkładki dylatacyjnej.


Schlüter®-DILEX-KSBT

Obróbka

  1. Profil Schlüter-DILEX-KSBT dobrać odpo­wiednio do wysokości płytek.
  2. Na miejsce, w którym profil będzie osa­d­zony, nanieść zębatą kielnią klej do płytek.
  3. Schlüter-DILEX-KSBT wciska się perforowanym w trapezowe otwory ramieniem mocującym w łoże klejowe i odpowiednio ustawia. W okładzinie należy odwzorować szczeliny dylatacyjne z podłoża dokładnie w tych samych miejscach.
  4. Wyposażone w trapezowe otwory ramiona mocujące należy na całej powierzchni przeszpachlować klejem do płytek. Pionowe ramiona profili należy ukośnie przeszpachlować klejem do płytek.
  5. Przylegające płytki należy mocno docisnąć i ustawić tak, aby górna krawędź profilu licowała z płytkami (profil nie może wystawać ponad powierzchnię posadzki, ewentualnie lepiej obniżyć go o 1 mm). Płytki muszą w obszarze profilu zostać klejone na całej powierzchni. Do profilu należy przykładać zawsze nie obcinaną krawędź płytek.
  6. Przy profilu należy pozostawić szczelinę o szerokości ok. 2 mm i jej przestrzeń w całości wypełnić zaprawą spoinową.
  7. W celu montażu wkładki ze stali nierdzewnej Schlüter-DILEX-KSBT 30/VE w profilu Schlüter-DILEX-KSBT 30 należy wykonać nożykiem nacięcia w elastycznej strefie dylatacyjnej. Od wewnętrznej strony wkładkę pokrywa się klejem montażowym Schlüter-KERDI-FIX i wciska w strefę dylatacyjną.
  8. Krzyżujące się profile dylatacyjne należy tak docinać, aby perforowane ramiona mocujące nie leżały na sobie.

Schlüter®-DILEX-KSBT

Materiał

E = stal nierdzewna

V2A stal stopowa nr 1.4301 = AISI 304

V4A stal stopowa nr 1.4404 = AISI 316L

A = aluminium

Strefa dylatacyjna wykonana jest z miękkiego termoplastycznego elastomeru z mostkami zaciskowymi z bardziej twardego materiału.

Właściwości materiału i zakres stosowania:

możliwość stosowania przewidzianego typu profilu należy sprawdzić w szczególnych, konkretnych przypadkach w zależności od spodziewanych oddziaływań chemicznych, obciążeń mechanicznych i innych.

DILEX-EKSBT z bocznymi ramionami mocującymi ze stali nierdzewnej 1.4301 (V2A) lub 1.4404 (V4A) nadaje się szczególnie do zastosowań, które oprócz wysokiej wytrzymałości mechanicznej wymagają odporności na obciążenia chemiczne, np. kwaśne lub zasadowe media, środki czyszczące. W zależności od spodziewanych obciążeń można wybierać pomiędzy materiałem 1.4301 lub 1.4404. W przypadku większych obciążeń, np. w basenach pływackich (z wodą słodką) zalecamy stosowanie stali 1.4404. Również stal nierdzewna jakości 1.4404 nie jest odporna na wszystkie chemiczne oddziaływania, np. kwasu solnego lub fluorowodorowego lub pewnych roztworów chloru lub soli. Dotyczy to także w szczególnych przypadkach basenów z wodą solankową lub morską. Dlatego też należy wcześniej sprawdzić możliwość występowania szczególnych oddziaływań.

Schlüter-DILEX-AKSBT z bocznymi list­wami nośnymi z aluminium nie jest odporny na działanie związków zasadowych. Materiały zawierające cement z połączeniu z wilgocią mają działanie zasadowe i mogą, w zależności od koncentracji i czasu trwania oddziaływania, prowadzić do korozji aluminium (hydrooksydacja aluminium).

Z tego powodu należy natychmiast usuwać zaprawę i materiał spoinowy z powierzchni licowych i świeżo ułożonych powierzchni nie przykrywać folią.

Profil należy całkowicie osadzić w warstwie kontaktowej pod płytkami, tak aby nie dopuścić do powstawania otwartych komór, w których gromadzić mogłaby się woda o właściwościach zasadowych.

Schlüter-DILEX-KSBT 30 / VE jest wkładem w kształcie ceownika ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Służy on do estetycznego wykończenia i stabilizuje elastyczną strefę profili DILEX-KSBT 30.

Wysokoplastyczna strefa dylatacyjna wszystkich typów profili Schlüter-DILEX-KSBT wykonana jest z termoplastycznego elastomeru.

Materiał jest wysoce odporny na występujące zwykle w przypadku powierzchni płytkowanych chemiczne obciążenia i poza tym odporny na grzyby i bakterie. Wkład jest odporny na temperatury w zakresie -60°C do +100°C.

Wkładki z termoplastycznego elastomeru można, w celu przedłużenia profilu, odpowiednio ze sobą połączyć (zespawać).

Do miejsc krzyżowania się profili dylatacyjnych DILEX-KSBT dostępne są wkładki krzyżowe Schlüter-DILEX-KSBT 20/K lub 30/K we wszystkich kolorach.


Schlüter®-DILEX-KSBT

Wskazówki

Schlüter-DILEX-KSBT jest odporny na rozwój grzybów i bakterii oraz nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji lub konserwacji. Strefę dylatacyjną z termoplastycznego elastomeru można wymieniać.

Powierzchnie zewnętrzne ze stali nierd­­ze­wnej, które poddawane są oddziaływa­niom atmosferycznym lub działaniu agre­syw­nych środków, należy czyścić okresowo przy użyciu łagodnych środków czyszczą­cych. Regularne czyszczenie przyczynia się nie tylko do estetycznego wyglądu, ale zmniejsza także niebezpieczeństwo korozji stali. Wszelkie stosowane środki czystości nie mogą zawierać kwasu solnego lub kwasu fluorowodorowego.

Należy unikać kontaktu z innymi metalami, jak np. zwykłą stalą, gdyż doprowadzić może to do odkładania się powstającej na nich rdzy. Dotyczy to także narzędzi takich jak szpachle lub wełna stalowa do usuwania resztek zaprawy.


Schlüter®-DILEX-KSBT

Produkty


Schlüter-DILEX-AKSBT 20

Do. nr art. dodać kolor. (np. AKS 80 BT 20 GS).

* Kolory:
C = kremowy (bez RAL)
DA = ciemny antracyt (bez RAL)
FG = szary spoinowy (bez RAL)
G = szary, RAL 7030
GS = szary, RAL 9011, urządzenia sanitarne „ebony“
HB = jasnobeżowy, RAL 1019
SG = szary kamienny (bez RAL)


Schlüter-DILEX-EKSBT 20


Schlüter-DILEX-EKSBT 20 V4A


Schlüter-DILEX-KSBT 20/EL


Schlüter®-DILEX-KSBT 20/K


Schlüter-DILEX-AKSBT 30

Do. nr art. dodać kolor. (np. AKS 80 BT 30 GS).

* Kolory:
C = kremowy (bez RAL)
DA = ciemny antracyt (bez RAL)
FG = szary spoinowy (bez RAL)
G = szary, RAL 7030
GS = szary, RAL 9011, urządzenia sanitarne „ebony“
HB = jasnobeżowy, RAL 1019
SG = szary kamienny (bez RAL)


Schlüter-DILEX-EKSBT 30


Schlüter-DILEX-EKSBT 30 V4A


Schlüter-DILEX-KSBT 30/EL


Schlüter-DILEX-KSBT 30/VE


Schlüter®-DILEX-KSBT 30/K


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Kod kolorystyczny Schlüter®
Kod kolorystyczny Schlüter®

Od "delikatna morela" po "ceglano czerwony" - tutaj znajdziesz wszelkie kolory

Powierzchnie metalowe
Powierzchnie metalowe

Przegląd: od "stali nierdzewnej" po "aluminium Toskania brązowe"

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki