Zastosowanie i funkcje
Schlüter®-BEKOTEC-DRAIN jest pewną techniką konstrukcji posadzki, będącą systemem do pozbawionych pęknięć i niezawodnych jastrychów na zewnątrz budynków z posadzkami ceramicznymi lub kamiennymi.
System ten bazuje na specjalnej profilowanej płycie foliowej Schlüter®-BEKOTEC-EN 23 FD z równomiernie rozłożonymi otworami i połączonymi kanałami drenażowymi, które w zależności od rozwiązania konstrukcji spoczywają bezpośrednio na charakteryzującej się spadkiem powierzchni hydroizolacji lub na drenażu powierzchniowym Schlüter®-TROBA-PLUS.
Z geometrii płyt Schlüter®-BEKOTEC-EN 23 FD wynika minimalna grubość warstwy jastrychu 31 mm pomiędzy i 8 mm ponad wypukłościami płyty. Występujące podczas procesu wiązania jastrychu rysy skurczowe przebiegają modularnie w siatce wypukłości, tak, że nie dochodzi do powstawania naprężeń powodujących odkształcenia skurczowe. Naprężenia skurczowe nie przenoszą się w ten sposób na całą powierzchnię. Z tego względu można zrezygnować z wykonania spoin dylatacyjnych w jastrychu. Po upływie czasu, po którym można chodzić po jastrycu cementowym, naklejać można drenaż zespolony i matę oddzielającą Schlüter®-DITRA-DRAIN. Bezpośrednio na niej układa się płytki ceramiczne lub płytki z kamienia naturalnego. W ten sposób można układać również wielkoformatowe materiały (brak ograniczeń wielkości) gresowe lub z kamienia naturalnego.
Spoiny dylatacyjne w warstwie posadzki wykonuje się przy zastosowaniu Schlüter®-DILEX w zwykle stosowanych odstępach. Możliwe jest również układanie płytek ceramicznych lub z kamienia naturalnego bezpośrednio na zaprawie. W tym przypadku zaprawa musi przykrywać wypukłości płyty Schlüter®-BEKOTEC-EN 23 FD na grubość co najmniej 8 mm i płytki ceramiczne lub kamienne należy „wklepać” w świeżą zaprawę. W takim rozwiązaniu zastosowanie Schlüter®-DITRA-DRAIN staje się zbędne.