logo

Schlüter®-BARA-RTK

Zastosowanie i funkcja

Schlüter-BARA-RTK jest profilem zakończającym niesłonięte krawędzie konstrukcji balkonów i tarasów, montowanym na warstwie jastrychu ułożonego ze spadkiem.

Dzięki obniżeniu wysuniętej części okapnika możliwe jest zastosowanie profili krawędziowych Schlüter-RONDEC lub Schlüter- JOLLY (do zakończenia krawędzi płytek) w takiej kolorystyce jak profile BARA-RTK.

Trapezoidalnie perforowane ramię mocujące profilu Schlüter-BARA-RTK mocuje się na krawędzi jastrychu za pomocą hydraulicznie wiążącego kleju do płytek.

Jako uszczelnienie zespolone stosować można Schlüter-DITRA. Możliwe jest również zastosowanie szpachlowych mas uszczelniających na bazie chemicznej lub innych izolacji zgodnych z normą DIN 18531.

W dolnej części profilu BARA-RTK wyprofilowana jest wnęka w kształcie litery T komora, służąca do mocowania rynny Schlüter-BARIN.

W ramieniu mocującym rynien BARIN usytuowane są podłużne otwory służące do zamocowania rynien oraz do ustawienia spadku i wysokości zamocowania.


Schlüter®-BARA-RTK

Obróbka

  1. Perforowane ramię mocujące profilu Schlüte-BARA-RTK, pełniącego rolę elementu zakańczającego i nośnego dla rynny (Schlüter-BARIN), osadza się na krawędzi jastrychu w warstwie zaprawy cienkowarstwowej i całkowicie zaszpachlowuje.
  2. Matę Schlüter-DITRA układa się aż do ramienia mocującego. Połączenie z profilem wykonuje się poprzez taśmę uszczelniającą Schlüter-KERDI-KEBA. Taśma uszczelniająca musi być przyklejona co najmniej 5 cm na matę DITRA, a z drugiej strony do miejsca powyżej wyprofilowanych rowków wysuniętej do przodu powierzchni profilu BARA-RTK za pomocą kleju uszczelniającego Schlüter- -KERDI-COLL-L lub kleju montażowego Schlüter-KERDI-FIX. Następnie, przestrzegając odpowiednich wskazówek wykonawczych z opisu technicznego 6.1 Schlüter-DITRA, można układać płytki na zaprawie cienkowarstwowej, wysuwając je na obrzeżu w ten sposób, aby licowały z okapnikiem BARA-RTK. W przypadku stosowania profili krawędziowych typu RONDEC, JOLLY lub SCHIENE klej do płytek nanosi się na taśmę Schlüter- -KERDI_KEBA i profil osadza całkowicie w kleju.
  3. W przypadku stosowania masy uszczelniającej, perforowane ramię mocujące profilu Schlüter-BARA-RTK należy osadzić w obszarze krawędzi systemu uszczelniającego. Uszczelnienie powierzchni doprowadza się do wyprofilowanych rowków wysuniętej części profilu BARA-RTK. Przy obróbce systemów uszczelniających stosować się do odpowiednich wskazówek wykonawczych danych producentów.
  4. W przypadku stosowania izolacji powierzchniowej zgodnej z normą DIN 18531, perforowane ramię mocujące przykleja się w obszarze otwartej krawędzi odpowiednią zaprawą cienkowarstwową do jastrychu ze spadkiem. Celem zachowania stałego spadku w strefie brzegowej, należy tak wbudować profil zakańczający, aby jego ramię mocujące było zlicowane z warstwą jastrychu. Uszczelnienie powierzchniowe, które ma być zastosowane, musi pokrywać ramię mocujące aż do wyprofilowanych rowków wysuniętej części profilu i musi zostać tam szczelnie przyklejone.
  5. Na uszczelnieniach powierzchniowych zgodnie z normą DIN 18531, wykonuje się kolejne warstwy konstrukcji posadzki - zachowując obowiązujące przepisy techniczne - w zależności od potrzeb przez wbudowanie warstwy drenażowej przykrytej warstwą(np. jastrychu) rozkładającą obciążenia lub warstwą żwiru, względnie w postaci okładziny z wielkoformatowych płyt samonośnych.
  6. Po wykonaniu posadzki można rozpocząć mocowanie systemu rynien do profilu BARA przy użyciu systemowych śrub. Dzięki podłużnym otworom w ramieniu mocującym możliwe jest wykonanie odpowiedniego spadku rynny.
  7. Wskazówka: jako akcesoria dostępne są prefabrykowane profile narożnikowe zewnętrzne i wewnętrzne. Połączenie poszczególnych profili BARA-RTK pomiędzy sobą wykonuje się, pozostawiając w miejscach styku ok. 5-milimetrowy odstęp, który zakrywa się następnie zakładanymi na spoiny łącznikami. W przypadku zastosowania profilu krawędziowego (do zakończenia krawędzi płytek) górę łącznika należy skrócić. Skrócony łącznik przykleić do profilu brzegowego za pomocą kleju montażowego Schlüter-KERDI-FIX (patrz rys. 1). Należy przestrzegać odpowiednich wskazówek wykonawczych i wytycznych dotyczących danych konstrukcji posadzek. Wszystkie stosowane materiały muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, wodoodporne i nadawać się do stosowania na zewnątrz.

Abbildung 1


Schlüter®-BARA-RTK

Materiał

Profil jest dostępny w następujących wersjach materiałowych:

  • AC = aluminium barwnie lakierowane

Właściwości materiału i obszary stosowania:
powłoka profili aluminiowych ma trwały kolor i jest odporna na działanie promieni UV i warunki atmosferyczne. Powierzchnię licową należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem.

W szczególnych, konktretnych przypadkach zastosowań, w zależności od oczekiwanych oddziaływań chemicznych lub obciążeń mechanicznych, należy wyjaśnić możliwość stosowania BARA-RTK.


Schlüter®-BARA-RTK

Wskazówki

BARA-RTK nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych lub pielęgnacyjnych. Powlekana powierzchnia zewnętrzna aluminiowego profilu jest odporna na promienie UV i ma trwałe kolory. Uszkodzenia powierzchni licowych usuwa się przez ich polakierowanie.


Schlüter®-BARA-RTK

Produkty


Schlüter-BARA-RTK

* Do nr art. dodać kolor (np. E90 / RTK 30 SB). Kolory:
BW = biel brylantowa, RAL 9003
GM = szary metaliczny, RAL 9006
HB = jasnobeżowy, RAL 1019
PG = szary pastelowy, urządzenia sanitarne „manhattan“
RB = brąz sarni, RAL 8003
SB = czarnobrązowy, RAL 8019


Schlüter-BARA-RTK/E


Schlüter-BARA-RTK/E


Schlüter-BARA-RTK/I


Schlüter-BARA-RT/V


Schlüter-BARA-RT/EK


Schlüter®-BARA-RTK

Pobierz


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Kod kolorystyczny Schlüter®
Kod kolorystyczny Schlüter®

Od "delikatna morela" po "ceglano czerwony" - tutaj znajdziesz wszelkie kolory

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki  


image
Narożniki o indywidualnych kątach

Schlüter-BARA i Schlüter-BARIN