Podłoża na których ułożyć można Schlüter®-DITRA:
podłoża, na których ma być układana DITRA należy uprzednio sprawdzić, czy się do tego zasadniczo nadają, tzn. czy są np. odpowiednio równe, nośne, czyste i czy nadają się do klejenia. Należy usunąć elementy mogące przeszkadzać w uzyskaniu odpowiedniej przyczepności. Niwelacja nierówności, usytuowanie odpowiedniej wysokości czy nadanie odpowiedniego spadku - te prace należy wykonać przed układaniem DITRA.
Beton
Beton podlega długotrwałej zmianie kształtu na skutek skurczu. W betonie i betonie sprężonym mogą powstawać dodatkowe naprężenia spowodowane ugięciami. Dzięki zastosowaniu DITRA naprężenia powstałe między betonem a płytkami (na podłogach i ścianach) są przejmowane tak, że układanie płytek można rozpocząć bezpośrednio po uzyskania wystarczającej wytrzymałości betonu.
Jastrychy cementowe
Jastrychy cementowe przed ułożeniem płytek muszą dojrzewać przez co najmniej 28 dni zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich wilgotność musi być niższa niż 2 CM %. W szczególności jastrychy pływające i grzewcze mają tendencję do odkształcania się i pękania w późniejszym czasie, np. na skutek obciążeń i zmian temperatury.
Maty DITRA można układać na świeżych jastrychach cementowych, gdy tylko można zacząć po nich chodzić.
W przypadku późniejszego wystąpienia pęknięć i deformacji jastrychu, są one neutralizowane przez DITRA i nie są przenoszone na posadzkę z płytek.
Jastrychy anhydrytowe
Jastrychy anhydrytowe zgodnie z obowiązującymi regułami muszą przed układaniem płytek mieć końcową wilgotność maksymalnie 0,5 CM-%. Dzięki zastosowaniu DITRA można przystąpić do układania posadzki z płytek już przy wilgotności mniejszej niż 2 CM-%.
W razie potrzeby powierzchnię jastrychu należy przygotować odpowiednio z zasadami sztuki budowlanej i wskazówek producenta (szlifowanie, gruntowanie). DITRA można łączyć z hydraulicznie wiążącymi lub innymi odpowiednimi zaprawami cienkowarstwowymi. Powierzchnia jastrychu chroniona jest przez DITRA przed wilgocią. Jastrychy anhydrytowe są czułe na wilgoć, dlatego też należy je chronić przed zawilgoceniem, np. wilgocią od spodu konstrukcji.
Jastrychy grzewcze
DITRA można układać także na jastrychach grzewczych zgodnie z uprzednimi wskazówkami (jastrych cementowy, anhydrytowy). Przy zastosowaniu DITRA można przystąpić do ogrzewania konstrukcji podłogi już po 7 dniach od ułożenia. Zaczynając od temperatury zasilania 25 °C można dziennie podwyższać temperaturą o maks. 5 °C aż temperatura użytkowa zostanie podwyższona do maks. 40 °C. Kanały powietrzne utworzone przez DITRA powodują szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła pod płytkami.
Wskazówka:
w przypadku ogrzewania podłogowego nasz system Schlüter-BEKOTEC-THERM określamy mianem ceramicznej podłogi klimatyzowanej.
Schlüter-DITRA jest również zalecana do oddzielania systemów ogrzewania podłogowego wykonanych z cienkich elektrycznych mat grzewczych. Schlüter-DITRA można układać zarówno pod, jak i nad matą grzewczą. Lepsze oddzielnie uzyskuje się jednakże przy układaniu na macie grzewczej.
Schlüter-DITRA-HEAT, specjalna mata oddzielająca do elektrycznej regulacji temperatury podłogi/ściany, została opracowana z myślą o umieszczeniu w niej systemowych przewodów grzewczych. Patrz opis techniczny produktu 6.4.
Jastrychy suche
Przy prawidłowym wykonaniu zgodnie ze wskazówkami producenta suchego jastrychu przy stosowaniu DITRA można dobierać maksymalnie duży format płytek.
Mury / podłoża mieszane
Mur z pełnymi spoinami, wykonany z cegieł, cegieł wapienno-piaskowych, cegieł na zaprawie cementowej, gazobetonu lub podobnych materiałów, generalnie nadaje się jako podłoże dla materiału DITRA. Wszelkie nierówności należy uprzednio wyrównać. Szczególnie w przypadku renowacji, przebudowy i rozbudowy, podłoża często składają się z różnych materiałów (mur mieszany), które mają tendencję do pęknięć na styku z uwagi na różne odkształcenia. Powstające przez DITRA naprężenia i pęknięcia nie są przenoszone na okładzinę z płytek.
Tynk gipsowy / kamień
Podłoża gipsowe powinny po sprawdzeniu odpowiednio do obowiązujących zasad uważane być jako powierzchnie suche, ewentualnie należy je zagruntować. Klejenie DITRA można wykonywać za pomocą wiążących hydraulicznie lub innych odpowiednich zapraw cienkowarstwowych.
Balkony / tarasy
Schlüter-DITRA jako mata oddzielająca neutralizuje naprężenia pomiędzy podłożem a okładziną z płytek, które powstają w wyniku częstych i silnych zmian temperatury na balkonach. Ponadto DITRA może przejąć funkcję jedynego uszczelnienia w połączeniu z płytkami na balkonach wspornikowych i tarasach usytuowanych na ziemi, które są narażone wyłącznie na ruch pieszy (należy przestrzegać zaleceń dotyczących hydroizolacji). Podłoże (beton, jastrych) musi mieć odpowiedni spadek.
Jeśli stare nawierzchnie mają wystarczającą nośność i odpowiedni spadek, w przypadku renowacji można bezpośrednio wykorzystać istniejącą konstrukcję posadzki jako podłoże. W pozostałych przypadkach przed przyklejeniem DITRA należy usunąć luźne lub niedostatecznie przylegające elementy, a brakujące miejsca lub spadki wyrównać odpowiednią, gotową zaprawą.
W przypadku okładzin o długości krawędzi ≥ 30 x 30 cm zaleca się stosowanie Schlüter-DITRA-DRAIN (patrz również prospekt 6.2).
Tarasy dachowe
Tarasy dachowe nad pomieszczeniami mieszkalnymi/użytkowymi i innymi, a także zadaszone powierzchnie należy najpierw wykonać jako dachy płaskie zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi konstrukcji dachowych.
W przypadku izolowanych termicznie pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych (a także pomieszczeń, w których spodziewane są różnice temperatur w stosunku do warunków zewnętrznych), jako konstrukcja zgodna ze standardem wymagana jest paroizolacja oraz uszczelnienie górne. W stosownych przypadkach należy przestrzegać odbiegających norm krajowych i/lub odpowiednich instrukcji. Nad górnym uszczelnieniem należy wbudować system drenażowy (Schlüter-TROBA lub Schlüter-TROBA-PLUS, na który układa się jastrych jako warstwę rozkładającą obciążenia. DITRA jest przyklejana do powierzchni jastrychu jako element oddzielający od płytek oraz jako ochrona przed wilgocią dla jastrychu. Schlüter-DITRA jako mata oddzielająca neutralizuje napięcia między podłożem a płytkami, które powstają w wyniku częstych i ekstremalnych zmian temperatury na tarasach.
W przypadku okładzin o długości krawędzi ≥ 30 x 30 cm zalecamy stosowanie DITRA-DRAIN (patrz również prospekt produktu 6.2).
Posadzki z tworzyw sztucznych i podłogi przemysłowe
Powierzchnie pokrywanych okładzin muszą charakteryzować się zasadniczo odpowiednią nośnością i mieć takie właściwości, żeby umożliwić trwałe przyklejenie spodniej strony włókniny DITRA. Należy uprzednio sprawdzić, czy podłoże i DITRA nadaje się do klejenia danym klejem.
Płyty wiórowe i OSB
Materiały te są szczególnie podatne na zmiany kształtu pod wpływem wilgoci (także zmiennej wilgotności powietrza). Dlatego należy stosować płyty wiórowe i OSB, które zostały uprzednio zaimpregnowane przed wilgocią. Płyty można zasadniczo stosować jako podłoże na ścianach jak i podłogach wewnątrz budynków. Grubość płyt należy dobierać tak, aby w połączeniu z konstrukcją nośną stanowiły one odpowiednio stabilne podłoże. Płyty należy mocować wkrętami w odpowiednio niewielkich odstępach. Połączenia wykonywać na pióro i wpust i należy je skleić pomiędzy sobą. Zachować odstęp ok. 10 mm do graniczących elementów budowlanych. Schlüter-DITRA neutralizuje naprężenia występujące w konstrukcji względem posadzki z płytek i zapobiega przy tym wnikaniu wilgoci w konstrukcję.
Podłogi z desek drewnianych
Przy odpowiednio nośnych konstrukcjach drewnianych z przykręconymi deskami połączonymi na pióro i wpust zasadniczo możliwe jest bezpośrednie układanie posadzek ceramicznych. Przed ułożeniem DITRA podłoże drewniane powinno wykazywać odpowiednią zrównoważoną wilgotność. Sprawdzonym rozwiązaniem jest jednakże ułożenie dodatkowej warstwy płyt wiórowych lub OSB. Nierówności powierzchni należy przed tym odpowiednio zniwelować.
Jastrychy asfaltowe
Schlüter-DITRA umożliwia układanie okładzin ceramicznych na nośnych, zgodnych z normami, nieogrzewanych jastrychach z asfaltu lanego w pomieszczeniach wewnątrz budynków. Powierzchnie muszą być piaskowane lub przygotowane w inny sposób, aby zaprawa cienkowarstwowa do przyklejania DITRA miała dostateczną przyczepność.