Wskazówka
Obrabiana w połączeniu z DITRA-HEATPS/-DUO-PS zaprawa cienkowarstwowa i materiał posadzki muszą być odpowiednie dla danego obszaru zastosowania i spełniać niezbędne wymagania.
Stosowanie szybko wiążących zapraw cienkowarstwowych może być korzystne przy wykonywaniu niektórych prac. W miejscach wzmożonego ruchu, np. tam gdzie transportuje się materiały, w celu ochrony DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS należy rozłożyć na jej powierzchni deski.
Wskazówki dotyczące dylatacji:
układaną DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS należy oddzielić nad istniejącymi szczelinami dylatacyjnymi. Nie wolno układać przewodów grzewczych ponad dylatacjami. Odpowiednio do obowiązujących zaleceń należy przenosić spoiny dylatacyjne z podłoża na powierzchnię z płytek. Poza tym wielkopowierzchniowe okładziny na matach DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS należy dzielić na pola spoinami dylatacyjnymi zgodnie z obowiązującymi zaleceniami.
Zalecamy profile serii Schlüter-DILEX. W zależności od przewidywanych przemieszczeń, nad konstrukcyjnymi szczelinami dylatacyjnymi należy umieścić odpowiednie profile, takie jak Schlüter-DILEX-BT lub Schlüter-DILEX-KSBT.
Na brzegach okładzin, np. przylegających do pionowych elementów budowalnych lub ścian należy wykluczyć naprężenia. Spoiny brzegowe i przyłączeniowe muszą odpowiadać obowiązującym zasadom budowlanym i mieć odpowiednie wymiary, aby uniemożliwić powstawanie naprężeń. Zalecamy profile serii Schlüter-DILEX.
Zestawienie funkcji:
a) Oddzielenie
DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS oddziela okładzinę od podłoża, neutralizuje naprężenia pomiędzy podłożem a posadzką z płytek, wynikające z różnorodnych odkształceń. Także rysy powodowane naprężeniami z podłoża są przykrywane i nie są przenoszone na posadzki z płytek.
b) Uszczelnienie
DITRA-HEAT-PS/-HEAT-DUO-PS są wodoodpornymi matami polipropylenowymi o wysokich właściwościach paroizolacyjnych. DITRA-HEAT/-DUO-PS może być stosowana jako warstwa izolacyjna, jeżeli połączenia poszczególnych pasm mat oraz połączenia z elementami pomieszczenia są starannie uszczelnione i o ile nie jest wymagana certyfikowana izolacja zespolona.
DITRA-HEAT-PS /-DUO-PS chroni podłoże przed szkodami powodowanymi przenikającą wilgocią albo agresywnymi środkami.
Wskazówka:
jeżeli potrzebne jest uszczelnienie zespolone z niemieckim ogólnym świadectwem kontroli nadzoru budowlanego (abP) lub europejskim dopuszczeniem (ETA = European Technical Assessment), należy stosować warianty DITRA-HEAT/-DUO do klejenia zaprawami cienkowarstwowymi, które posiadają odpowiednie świadectwa.
c) Rozkład obciążeń (przenoszenie obciążeń)
Płytki układane na DITRAHEAT-PS/-DUO-PS w obszarze podłogi powinny mieć wymiary co najmniej 5 x 5 cm i grubość co najmniej 5,5 mm. Wypełnione zaprawą cienkowarstwową zagłębienia DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS przenoszą oddziałujące na posadzkę z płytek obciążenia mechaniczne bezpośrednio na podłoże. Ułożone na DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS okładziny ceramiczne przenoszą odpowiednio wysokie obciążenia.
DITRA-HEAT-PS oraz DITRA-HEAT-DUO-PS przeznaczone są do obciążeń ruchem do 3 kN/m². Do takich należą obszary prywatne i komercyjne o lekkim sposobie użytkowania (budynki mieszkalne, biurowe i administracyjne, restauracje, hotele, sale konferencyjne, stacje i pokoje szpitalne itp.).
Należy unikać uderzeń przez twarde przedmioty w okładziny ceramiczne w konstrukcjach układanych na DITRA-HEAT-PS lub DITRA-HEAT-DUO-PS.
d) Trwałe zespolenie
DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS dzięki specjalnej warstwie klejącej znajdującej się na spodniej części włókniny nośnej osiąga doskonałą przyczepność do podłoża oraz mechaniczne zakotwienie zaprawy cienkowarstwowej w strukturze podciętych wypukłości zapewniając dobre połączenie z okładziną z płytek. DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS stosować można jedynie na podłogach wewnątrz budynków.
e) Termiczna przegroda
DITRA-HEAT-DUO dzięki znajdującej się na spodzie 2 mm włókninie umożliwia szybkie nagrzewanie warstwy wierzchniej.
f) Izolacja akustyczna
Dla DITRA-HEAT-DUO-PS w stanie zamontowanym określono wartość poprawy dźwięku uderzeniowego (ΔLW) wynoszącą 14 dB (zgodnie z DIN EN ISO 10140).
Rzeczywisty wskaźnik poprawy izolacyjności akustycznej konstrukcji uzależniony jest od lokalnych warunków (rodzaju konstrukcji) i może odbiegać od tej wartości. W związku z tym uzyskane w trakcie prób wartości mogą nie być miarodajne dla każdej sytuacji na budowie.
Podłoża dla Schlüter-DITRA-HEAT-PS
Należy sprawdzić, czy podłoża, na których ma być układana DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS zasadniczo się do tego nadają, tzn. czy są odpowiednio równe, nośne, czyste i nadające się do klejenia na nich maty. Należy usunąć elementy mogące przeszkadzać w uzyskaniu odpowiedniej przyczepności. Niwelację nierówności, ułożenie na odpowiedniej wysokości czy nadanie odpowiedniego spadku należy wykonać przed układaniem DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS.
Przy układaniu na gruncie lub w nieogrzewanych pomieszczeniach należy wykonać termoizolację, żeby zapewnić wydajne ogrzewanie podłogi.
Do szybkiego i skutecznego efektu grzewczego na konstrukcjach jastrychowych nieogrzewanych zaleca się stosowanie DITRA-HEAT-DUO-PS.
DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS nie nadaje się do układnia na elementach budowlanych na gruncie, które nie są odpowiednio zabezpieczone przed kapilarną wilgocią lub parciem wody. Konieczna jest funkcjonująca pozioma izolacja przeciwwilgociowa.
Beton
Beton podlega długotrwałej zmianie kształtu na skutek skurczu. W betonie i betonie sprężonym mogą powstawać dodatkowe naprężenia spowodowane ugięciami.
Dzięki zastosowaniu DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS naprężenia powstałe między betonem a płytkami są przejmowane tak, że układanie płytek można rozpocząć po ok. 28 dniach od położenia betonu.
Jastrychy cementowe
Jastrychy cementowe przed ułożeniem płytek muszą dojrzewać przez co najmniej 28 dni zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich wilgotność musi być niższa niż 2 CM %.
W szczególności jastrychy pływające i grzewcze mają tendencję do odkształcania się i pękania w późniejszym czasie, np. na skutek obciążeń i zmian temperatury. W przypadku stosowania DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS, płytki można układać na świeżych jastrychach cementowych, gdy tylko ich powierzchnia jest wystarczająco sucha (przy standardowym jastrychu cementowym i dobrej wentylacji następuje to po ok. 3-5 dniach).
W przypadku późniejszego wystąpienia pęknięć i deformacji jastrychu, są one neutralizowane przez DITRA-HEAT-PS /-DUO-PS i nie są przenoszone na posadzkę z płytek.
Jastrych anhydrytowy
Jastrychy anhydrytowe zgodnie z obowiązującymi regułami muszą przed układaniem płytek mieć wilgotność pozostałą maksymalnie 0,5 CM-%. Dzięki zastosowaniu DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS można przystąpić do układania posadzki z płytek już przy wilgotności mniejszej niż 2 CM-%.
W razie potrzeby powierzchnię jastrychu należy przygotować odpowiednio z zasadami sztuki budowlanej i wskazówek producenta (szlifowanie, gruntowanie). Następnie DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS na przygotowanej powierzchni jastrychu może zostać przyklejona. Powierzchnia jastrychu chroniona jest przez DITRA-HEAT-PS /-DUO-PS przed wilgocią. Jastrychy anhydrytowe są czułe na wilgoć, dlatego też należy je chronić przed zawilgoceniem, np. wilgocią wnikającą od spodu konstrukcji.
Jastrychy grzewcze
DITRA-HEAT-PS można układać także na jastrychach grzewczych zgodnie z uprzednimi wskazówkami (jastrych cementowy, anhydrytowy). Przy zastosowaniu DITRA-HEAT-PS można przystąpić do ogrzewania konstrukcji podłogi już po 7 dniach od ułożenia. Zaczynając od temperatury zasilania 25 °C można dziennie podwyższać temperaturą o maks. 5 °C aż temperatura użytkowa zostanie podwyższona do maks. 40 °C.
Wskazówka:
przy wbudowaniu DITRA-HEAT-PS na jastrychu grzewczym istnieje możliwość indywidualnego, częściowego ogrzewania niezależnie od centralnego ogrzewania budynku. W ten sposób w okresie przejściowym można je całkowicie wyłączyć.
Poza tym DITRA-HEAT-PS może dodatkowo wspomagać ogrzewanie przy najwyższym zapotrzebowaniu na ciepło. Ze względu na właściwości termoizolacyjne DITRA-HEAT-DUO-PS nie jest zalecana do stosowania na jastrychach ogrzewanych.
Posadzki z tworzyw sztucznych i podłogi przemysłowe
Powierzchnie pokrywanych okładzin muszą charakteryzować się zasadniczo odpowiednią nośnością i mieć takie właściwości, żeby umożliwić trwałe przyklejenie spodniej strony włókniny DITRA-HEAT-PS. Należy uprzednio sprawdzić, czy podłoże nadaje się do klejenia. DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS można stosować wyłącznie na posadzkach nie zawierających rozpuszczalników, plastyfikatorów oraz pozbawionych olejów.
Płyty wiórowe i OSB
Materiały te w szczególnym stopniu podlegają odkształceniom pod wpływem wilgoci (także przy silnych zmianach wilgotności powietrza). Należy dlatego stosować płyty wiórowe i OSB, które zostały uprzednio impregnowane.
Płyty można zasadniczo stosować jako podłoże na ścianach jak i podłogach wewnątrz budynków. Grubość płyt należy dobierać tak, aby w połączeniu z konstrukcją nośną stanowiły one odpowiednio stabilne podłoże.
Płyty należy mocować wkrętami w odpowiednio niewielkich odstępach. Połączenia należy wykonywać na wpust i pióro uszczelniając je dodatkowo. Zachować odstęp ok. 10 mm do graniczących elementów budowlanych. DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS neutralizuje naprężenia występujące w konstrukcji względem posadzki z płytek i zapobiega przy tym wnikaniu wilgoci w konstrukcję.
Podłogi drewniane
Przy odpowiednio nośnych konstrukcjach drewnianych z przykręconymi deskami połączonymi na pióro i wpust zasadniczo możliwe jest bezpośrednie układanie posadzek ceramicznych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest jednakże ułożenie dodatkowej warstwy płyt wiórowych lub OSB. Przed ułożeniem DITRA-HEAT-PS/-DUO-PS podłoże drewniane powinno wykazywać odpowiednią zrównoważoną wilgotność. Nierówności powierzchni należy przed tym odpowiednio zniwelować.