Udostępnij
Zalety ogrzewania podłogowego
Od zabudowy, przez koszty ogrzewania po rozdział ciepła - ogrzewania podłogowe mają wiele zalet. Argumenty przemawiające za zastosowaniem podłogi klimatyzowanej.
Zaoszczędzona energia i pieniądze
Ogrzewanie podłogowe – w odróżnieniu od instalacji grzejnikowych – wymaga niższej temperatury czynnika grzewczego, gdyż ma ono większą powierzchnię grzewczą niż grzejniki. Temperatura zasilania może być o kilka stopni niższa – w ten sposób oszczędza się energię i co bezpośrednio za tym idzie – koszty ogrzewania.
Ładniejsze pomieszczenia bez grzejników
Pozbądź się masywnych grzejników, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. W ten sposób Twoje mieszkanie staje się nie tylko ładniejsze: przenosząc ogrzewanie podłogowe pod posadzkę, masz do dyspozycji więcej miejsca, które możesz wykorzystać do aranżacji wnętrza.
Duże powierzchnie grzewcze, równomierny klimat we wnętrzu
W konwencjonalnych systemach grzewczych rozkład temperatur w pomieszczeniach jest nierównomierny, w szczególności przy oknie. To prowadzi do cyrkulacji powietrza o nierównomiernej temperaturze. W przypadku ogrzewania podłogowego tak nie jest: tutaj ciepło rozchodzi się z dużej powierzchni i równomiernie ogrzewa pomieszczenie.
Na podłodze z ogrzewaniem podłogowym szybko wysychają wszelkie płyny. Bakterie, grzyby i roztocza nie mają żadnych szans. Jeśli chcesz ułożyć w łazience lub kuchni higieniczną podłogę lub masz raczkujące dzieci, ogrzewanie podłogowe jest perfekcyjnym rozwiązaniem do Twoich czterech ścian.
Ponieważ ogrzewanie podłogowe prowadzi do niewielkich, kilkustopniowych różnic temperatury powietrza we wnętrzu, cyrkuluje ono w pomieszczeniu w znacznie mniejszym stopniu, niż w przypadku ogrzewania konwencjonalnego. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe nie powoduje zawirowań kurzu, i nie obciąża tym samym Twoich dróg oddechowych.
Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie zbawienne dla osób mających alergię na kurz domowy: nie tylko dlatego, że zawirowanych zostaje znacznie mniej cząstek z produkowanymi przez roztocza alergenami – suche, gdyż ogrzewane podłoże nie pozwala roztoczom na przeżycie, szczególnie w połączeniu z higieniczną, łatwą w pielęgnacji posadzką ceramiczną.
Dzięki cienkowarstwowości konstrukcji do stosowania w istniejących budynkach
Kto w dzisiejszych czasach chce remontować lub poddać budynek renowacji, nie musi rezygnować z zalet ogrzewania podłogowego. Do takich zastosowań opracowano specjalne wersje Schlüter®-BEKOTEC-EN 18 FTS i Schlüter®-BEKOTEC-EN 12 FK.
Wynikiem małej grubości konstrukcji i minimalnej masy jastrychu są niewielkie obciążenia statyczne. Dzięki temu możliwe są bez jakichkolwiek trudności renowacje starych i zabytkowych obiektów.
Kolejny plus: nie ma potrzeby usuwania istniejącej wylewki. Oszczędza to nie tylko czas budowy, lecz także koszty; eliminuje hałas i dużą ilość gruzu budowlanego.
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. To prawda znana także na rynku nieruchomości: wartość nieruchomości z ogrzewaniem podłogowym jest często wyraźnie wyższa niż wartość obiektów z grzejnikami. Decyzja zastosowania ogrzewania podłogowego jest więc opłacalna z wielu powodów!
Możliwy krótki czas wykonania
Kto decyduje się na nowoczesny system grzewczy, taki jak ogrzewanie podłogowe Schlüter-BEKOTEC-THERM lub Schlüter-DITRA-HEAT-E nie jest zdany na długi czasu montażu. Specjalna konstrukcja umożliwia układanie ceramiki lub kamienia naturalnego bezpośrednio po upływie czasu, kiedy można zacząć chodzić po jastrychu, na który układa się należącą do systemu matę Schlüter-DITRA. W ten sposób odpada długi czas oczekiwania na wysychanie jastrychu i czasochłonne ogrzewanie do uzyskania jego dojrzałości. A ponieważ do wykonania cienkowarstwowego jastrychu potrzeba znacznie mniej materiału, redukuje się też ciężar konstrukcji i jej grubość, a zabudowa zajmuje dużo mniej czasu.
Dopiero z okładzinami z płytek ceramicznych i kamienia naturalnego ogrzewanie podłogowe tak naprawdę ujawnia swoje zalety. Ale możliwe jest także stosowanie innych odpowiednich rodzajów posadzek, jak wykładziny dywanowe, PCV lub parkiet – należy przy tym zwracać uwagę na odpowiednie oznakowanie producentów.
Udostępnij